تومور استخوان پاشنه

تومور استخوان پاشنه ؛ بیماری که مشاهده میکنید یکی از موارد بسیار نادر هست. پسر ۱۲ ساله ای که حدود یکسال قبل از مراجعه به من دچار پیچ خوردگی مچ پای راست شده بود و پس از اون طی یک سال ۳ بار این اتفاق تکرار شد.

تومور استخوان پاشنه

دوبار برای بیمار گچ گرفته شده بود. با درد و تورم مچ پا و با شک به آسیب رباط مچ پا به من مراجعه کرد. همونطور که میبینید یه ضایعه مشکوک تو استخوان پاشنه دیده میشه. برای بیمار نمونه برداری انجام شد که جواب لنفوم بود که در واقع یه تومور سیستم خون و لنف هست و گاهی استخوان رو هم درگیر می کنه.

تو این ناحیه یعنی پاشنه قبل از این فقط ۴ مورد در دنیا گزارش شده بود و این مورد پنجم بود که ما اینو بصورت یه مقاله گزارش کردیم. خوشبختانه این تومور به شیمی درمانی و رادیوتراپی عالی جواب داد و نیازی به جراحی نداشت. البته تحت پیگیری هست و در حال حاضر که دو سال از درمان میگذره مشکلی نداره.

تومورهای ارتوپدی

در مورد تومورهای ارتوپدی این مسئله خیلی مهمه که در مورد آسیب های فیزیکی و حتی ضرب دیدگی های ساده که بعد مدتی بهبود نداشتن حتما شک به تومور داشته باشیم.

این بیمار خوش شانس بود که تاخیر یک ساله در درمانش منجر به گسترش بیماری در بدنش نشد ولی گاهی اینطوری نیست و تاخیر تشخیص و درمان عواقب بدی داره!  

شما می توانید با مراجعه به بخش های زیر از آخرین مقالات علمی، فیلم های جراحی و تصاویر بیماران در رابطه با نحوه انجام عمل، مراقبت های بعد و قبل از آن اطلاعات کافی را کسب نمایید. توجه نمایید که دکتر فرشاد ابوالقاسم زاده اولین فوق تخصص تومورهای عضلانی و استخوانی در کشور می باشند.